Dünya İletişim

TELEFON

55555555555

Kablosuz Ağ Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kablosuz Ağ Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kablosuz ağ Kullanırken dikkat ediyormusunuz?

Wi-Fi bize kablosuz özgürlük sağlasa da güvenlik açısından birçok dezavantaja da sahip. Veriler kablosuz ortamda aktarıldığında yakın çevrede bulunan herhangi biri doğru araçlarla bu verileri yakalayabilir. Kullandığınız Wi-Fi ağı kendinizin ya da başkasının olsun, şirket dosyaları, çevrimiçi hesapları ve kullanıcı gizliliğini korumak için gerekli önlemlerinin alınması gerekir.

Wi-Fi yönlendiricileri (routers) ve erişim noktaları (Access points), ilk satın aldığınızda güvenli değildir. Şifreleme kullanmadığınız zamanlarda çevredeki insanlar ağınıza kolaylıkla bağlanabilir. En iyi ihtimalle ücretsiz kablosuz internette gezinme ve dosya indirme ile bağlantınızın hızını yavaşlatabilirler. Ayrıca isterlerse büyük bir ihtimalle bilgisayarınıza bağlanıp dosyalarınıza erişebilirler. Bu sayede kolaylıkla şifrelerinizi öğrenir ya da size ait olan ve özellikle SSL şifreleme sistemi kullanmayan web tabanlı eposta istemcileri, Facebook ve Twitter gibi hesaplarınızı ele geçirebilirler.

Wi-Fi Ağını Neden Korumalıyız?

Eğer internet servis sağlayıcınız Wi-Fi bağlantınızı Wired Equivalent Privacy(WEP) gibi bir şifreleme sistemini etkinleştirmiş olarak kurarsa bu tip bir şifreleme biraz eski tip bir güvenlik seçeneği olduğu için şu anda kolaylıkla kırılabilir.

Neden Wi-Fi ağları üzerinde kendimizi korumalıyız? Kafeler, havaalanları ya da diğer halka açık yerlerdeki Wi-Fi noktalarındaki bağlantılar çoğunlukla güvensizdir.  Sizi gizlice dinleyen birinin bağlantı trafiğinizi yakalaması için Wi-Fi noktasındaki bir bağlantıya ihtiyacı yoktur.  Ve diğer şifresiz Wi-Fi ağlarında olduğu gibi büyük bir ihtimalle sizin şifrelerinizi ve çevrimiçi hesaplarınızı da ele geçirebilir. Bu yazımızla birlikte Wi-Fi güvenlik durumunuzu öğrenmek ve güvenlik seviyenizi yükseltmek için gerekli olan en iyi uygulamaları hep birlikte gözden geçireceğiz.

19 Temmuz 2017, Çarşamba

Haberler Kategorileri

Son Eklenen Haberler